Pradinis
Krizė – stimulas inovacijoms
Autorius: Administrator   

Pasaulį krečia ekonominė krizė, kuri neaplenkė ir Baltijos šalių. Kas nuo jos nukentės labiausiai – didžiosios ar mažosios įmonės?

Lietuvoje mažos ir vidutinės įmonės sukuria daugiau nei 2/3 Lietuvos BVP (Lietuvos Statistikos departamento duomenimis), mikroįmonės – apie 10% nacionalinio BVP, tačiau mikroįmonėse dirba daugiau nei 3/4 visų Lietuvos įmonių. Krizė ir yra tas postūmis, kuris turėtų versti inovuoti. Ar krizės akivaizdoje įmonėms reikia ir naudinga investuoti į ženklodarą, dizainą? Ekspertai vieningi – be jokios abejonės. Tačiau daugumoje literatūros, parašytos ženklodaros tema, kaip pavyzdžiai pateikiamos tokios (mega) kompanijos, kokių Lietuvoje vos viena kita (pvz., Apple, Amazon, BMW, Google, Nokia, Zara…). O iš ko semtis patirties mažiesiems?

Šią vasarą man į rankas pakliuvo David Vinjamuri knyga „Accidental branding“, kurioje nagrinėjami sėkmingi būtent mikroįmonių ženklodaros atvejai. Joje kiekvienas pasakojimas prasideda kažkokia neįprasta istorija, pvz. besitreniruojantis dviratininkas pajunta, kad jis nebegali valgyti savo šeštojo energetinio batonėlio, nes jis paprasčiausiai neskanus (Gary Ericksonas iš "Clif Bar"), mama veltui bando surasti mažiems vaikams skirtų vaizdajuosčių su klasikinės muzikos, užsienio kalbų mokymo ar poezijos įrašais. (Julie Clark iš "Baby Einstein" svajojo apie tokius produktus maitindama savo pirmąjį naujagimį, o savo sugalvotus ir jau pagamintus produktus pardavinėjo pati, važinėdama po JAV jau su antru kūdikiu ant rankų) arba autostopu keliaujanti mergina susipažįsta su ją sutikusiu pavežėti bitininku ir susižavėjusi jo idėjomis, įkuria įmonėlę (2003 m. Roxanne Quimby iš "Burt's Bees" pardavė savo imperiją už 175 mln. JAV dol., investavusi į jos kūrimą vos 400 JAV dol.).

Gary Ericksonas atsisakė 60 mln. JAV dol. pasiūlymo, nes nebeįsivaizdavo galįs gyventi be kompanijos, kurią jis sukūrė iš nieko. Gerta Boyle ("Columbia sportswear") palaidojo savo vyrą ir jau po trijų dienų buvo priversta vadovauti jo kompanijai. Jos išsilavinimas buvo 22 metai namų šeimininkės "mokslų". Craigas Newmarkas kompanijoje, kurią jis pats įkūrė, pažemino save iš generalinio direktoriaus į klientų aptarnavimo skyriaus vadybininką. Erikas Malka tam, kad turėtų pinigų pirmosios "The Art of Shaving" parduotuvės steigimui, pardavė vienintelį savo turtą – sniego baltumo BMW. Johnas Petermanas po 10 sunkaus darbo metų užsidirbo turtus ir...bankrutavo. Bet jis viską pradėjo iš naujo! Gerbdamas šimtus garsių prekių ženklų, kuriuos mes kasdien matome TV ekrane ar prekybos centrų lentynose, aš įsitikinęs, kad daugeliui verta perskaityti šių verslininkų istorijas.

Įsivaizduokite, kad jūs – didelės, žinomos kompanijos vadybininkas (o gal toks ir esate). Joje jūs jaučiatės saugus. Bet yra didelė tikimybė, kad jūsų produkcija konkuruoja su kažkuo, kam sėkmė – gyvenimo ar mirties klausimas. Jums tikrai reikėtų susipažinti su jo produktais. Ir ne todė, kad jis priima sprendimus daug greičiau nei jūs, bet todėl, kad šiam jūsų konkurentui rūpi ir yra svarbi kiekviena detalė. Jis supranta vartotoją taip, kaip jūs to nepajėgtumėte padaryti. Jis jus laiko priešu ir visi jo lojalūs vartotojai žino kodėl. Jis žino, kaip papasakti savo istoriją, kad jo klientai ją perpasakotų kitiems. Augant verslui, jis neužmirš šių savo ištikimų klientų. Ir jis jums lengvai nepasiduos. O ne...

Knygos herojai - tikri žmonės. Dauguma gana kuklaus išsilavinimo. Nei vienas jų neturėjo verslo administravimo magistro diplomo. Ir nors jie buvo labai sumanūs ir neįtikėtinai motyvuoti, jie nebuvo genijai. Tačiau jų sukurti prekių ženklai yra tikrai neeiliniai.

Šie verslininkai turėjo labai aiškias vertybes, kurias jie įkūnijo savo produktuose. Ir nežiūrint į tai, kad kai kurie jų sukurti gaminiai laikui bėgant pakito, juose įkūnytos vertybės liko tos pat. Dar daugiau – šie verslininkai mėgino spręsti savo asmenines problemas. Jie nedarė jokių tikslinių vartotojų grupių apklausų ir testų, kad sužinotų ką ir kaip jiems daryti. Jie patys buvo vartotojai. Ir dizainas jų planuose vaidino ne paskutinį vaidmenį. Tradiciniai rinkodaros metodai neatspindi prekių ženklo potyrio kompleksiškumo. 

Ne šventieji puodus lipdo. 

Išvada peršasi pati savaime – visa esmė yra tikėti savimi, savo idėja, vizija bei užsispyrimas. Kaip sakė garsus džiazo muzikantas Don Cherry „Kai žmonės įtiki, kad yra kliūtys, jie patys tampa kliūtimis". Stabdžius susikuriame patys. Tad – daugiau užsispyrimo ir tikėjimo savimi.

 

Portfolio 2017

Portfolio 2016

Informacija


Apie leidinį

Portfolio pradėtas leisti 2006 m., Lietuvos pramonininkų konfederacijos, Lietuvos grafinio dizaino asociacijos ir dizaino studijos "Mata Hari" iniciatyva.

Kontaktai

Redakcija: "Portfolio", P.d. 272, 03102 Vilnius

Spausdintinės versijos platinimas: LPK, A.Vienuolio g. 8, 01104 Vilnius